Kredyty powiązane stawką WIBOR

Dochodzenie roszczeń przeciwko Bankom z tytułu umów kredytu powiązanych stawką WIBOR

Kancelaria specjalizuje się w reprezentowaniu Klientów w sporach przeciwko Bankom i innym instytucjom finansowym. Doświadczenia zdobyte w ramach procesów w sprawach kredytów w walucie CHF przenosimy teraz na sprawy procesów kredytów powiązanych z WIBOR.

Gdy sądy podzielą stanowisko wyrażone w pozwie przeciwko Bankowi,
w grę mogą wchodzić trzy rozwiązania:

1.

Ustalenie przez sąd, że stopa WIBOR jest wadliwa i wówczas z umowy kredytu zostaną usunięte wszelkie postanowienia dotyczące oprocentowania. Bank będzie wówczas zobowiązany do zwrotu na rzecz kredytobiorcy wszystkich wpłaconych rat odsetkowych. Kredytobiorca zaś w dalszym ciągu będzie spłacał kredyt, ale z pominięciem oprocentowania, tzn. przez ten sam okres kredytowania, taką samą ilość rat, ale bez części odsetkowej. Kredytobiorca w ten sposób zwróci Bankowi wyłącznie wypłacony kapitał.

2.

W drugim przypadku sąd może uznać, że stopa WIBOR ustalana jest wadliwie i w związku z tym usunie ten wskaźnik z umowy, a pozostawi marżę Banku. Oprocentowanie bazować będzie wówczas wyłącznie na marży stałej w całym okresie kredytowania.

3.

Zaś w trzeciej sytuacji, sąd może w sprawie sądowej uznać, iż WIBOR ustalany jest wadliwie i w związku z tym unieważnić całą umowę kredytową. To rozwiązanie jednak może okazać się trudne dla kredytobiorcy pod względem finansowym, gdyż z chwilą ustalenia nieważności umowy przez sąd, kredytobiorca byłby zobowiązany do zwrotu na rzecz Banku całej kwoty udostępnionego kredytu, co jest problematyczne w przypadku, gdy dotychczas nie spłacił kwoty wypłaconego mu kredytu.

Każde z tych rozwiązań niesie ze sobą korzyści i dopasujemy
najlepsze rozwiązanie pod indywidualną sytuację Klienta.